Verksamheten och ekonomin fortsätter på stabil grund i Esbo församlingar
Gemensamma kyrkofullmäktige i Esbo kyrkliga samfällighet sammanträdde 18.12 till det sista mötet för i år. Vid mötet godkändes budgeten för 2025 och Esbo kyrkliga samfällighets verksamhets- och ekonomiplan för åren 2025–2027.
Budgeten för år 2025 har beretts enligt riktlinjerna i Kyrkan i Esbos strategi. Budgeten baserar sig på att kyrkoskatten är 1 procent. Kyrkoskatten hör fortsättningsvis till de lägsta i landets evangelisk-lutherska kyrkans församlingar.
Kyrkoskatteinkomsten uppskattas bli 50 miljoner euro 2025. Den statliga finansieringen uppgår till omkring 4 miljoner euro. Enligt kyrkomötets beslut i november minskar den statliga finansieringen 2025 märkbart, minskningen är 2,3 miljoner jämfört med pågående års finansiering.
– Vår ekonomi är fortsättningsvis på en relativt stabil grund,men vi följer noggrant med hur de ekonomiska konjunkturerna utvecklas och vi är beredda att reagera vid behov, säger samfällighetsdirektör Risto Hämäläinen.
Anslagen för församlingarna uppgår till 23,5 miljoner euro. Unga och unga vuxna kommer fortsättningsvis att vara en tyngdpunkt i församlingarnas arbete, likaså att nå invandrare.
Det gemensamma församlingarbetets anslag är 5,3 miljoner euro. För internationell hjälp, missionsarbete och katastrofhjälp har reserverats 2,05 miljoner euro nästa år, vilket är 4,1 procent av den beräknade skatteinkomsten.
För investeringar har man reserverat 9,4 miljoner euro 2025. De största projekten är renoveringen av Esbo domkyrka och att påbörja en grundlig renovering av Otnäs kapell och att färdigställa byggandet och renoveringen av servicebyggnaden vid Klockarmalmens begravningsplats. Begravningsväsendets budgeterade utgifter är 2,4 miljoner euro.
Gemensamma kyrkofullmäktige fattade också beslut om begravningsavgifter från och med 1.2.2025. Avgiften för gravplats och kremering stiger i genomsnitt med 7 procent och gravgrävning med cirka 3 procent. De här alla höjningarna grundar sig på indexhöjningar. Nästa år är höjningen alltså ännu moderat.
19.12.2024 15.49