Till nyhetslistan

En gåva till Esbos och världens barn – Esbo församlingar planterar träd i Tanzania

När en baby föds i Esbo sätts ett fruktträd i jorden i en östafrikansk by; för varje döpt Esbobaby planteras ett träd i Tanzania. Esbo församlingar beviljade 40 000 euro i fortsatt finansiering av projektet Träd för barnen, som inleddes 2023 i samarbete med Finska Missionssällskapet.

En afrikansk flicka sitter på gräs intill en liten trädplanta.

Tanzaniskan Catherin, 13 år, önskar att mangoträdet hon planterat i sin hemby får växa sig stort. Foto: Linda Juntunen

Trädplantorna är en gåva till Esbos och världens barn. Med trädplanteringen och miljöarbetet bromsas klimatförändringen. Inom Träd för barnen-projektet har det hittills planterats cirka 7 500 träd i två byar; Kilosa och Ebenezer, som finns i stiftet Morogoros område.

– Plantorna av mango, guava och teak är väldigt betydande för vår fortlevnad. Av frukterna får vi föda och teakträ kan säljas. Det handlar om människors uppehälle och möjligheter att leva här i Kilosa, säger Shedrack Mlewa, 69 år, aktiv i Kilosas evangelisk-lutherska församlings miljöarbetsgrupp.

Träden hjälper att bekämpa klimatförändringen

Mlewa som länge har följt miljö- och naturfrågor i området beskriver omgivningen kring Kilosa som uttorkad. Området pinas av likaledes torka som översvämningar. Först lider man av långa torrperioder utan något ordentligt regn. När de rikliga regnen väl kommer efter torkan, så kan inte jordmånen dra åt sig tillräckligt. Den översvämmande Mkondo-floden i Kilosa har dragit med sig mycket.

– Så väl växter som djur lider och dör i de här förhållandena, säger Mlewa.

Förutom församlingsbor och vuxna lokalinvånare har också elever på de högre klasserna i Kilosa deltagit i planteringen. Catherin, 13 år, deltog i talkot i oktober 2024 tillsammans med sin skola.
Catherin säger att trädplanteringen har förändrat landskapet till något helt annat än tidigare.

– Tidigare växte där inget annat än gräs. Träden är än så länge rätt små. Jag hoppas att mina träd växer och blir stora, säger Catherin.

Vilka tankar väcker Träd för barnen-projektet hos en Esbofamilj?

Juulia Chaû är en av de Esboföräldrar, vars barn har fått som dopgåva en trädplanta i Tanzania. Mamman till 2-åringen Elias säger:

– Det är verkligen fint att församlingen gör ett sådant här utvecklingsamarbete. Vi lever i en global, gemensam värld och att hjälpa kan inte enbart vara viktigt här i vårt eget land. Jag tycker det här är en verkligt smart kampanj.

Juulia Chaû är klasslärare och har undervisat i miljökunskap på lågklasserna. Hon säger att i de finländska skolorna får barnen kunskap om miljö och hållbar utveckling i ett tidigt skede. När det gäller att ta hand om vår gemensamma planet, jorden, anser Juulia att mer kunskap är viktigt.

Familjen Chaû fick veta om trädet som planterats för Elias genom postkortet som församlingen skickade.

– Det känns trevligt att vi på församlingens hemsidor på nätet kan följa med hur planteringen fortsätter. På så sätt kommer det som händer där i Afrika närmare oss, säger Juulia Chaû.

Varför planterar Esbo evangelisk-lutherska församlingar träd i Tanzania?

Träd för barnen-projektet är en del av hur Esbo församlingar bär ett globalt ansvar. Plantorna planteras i Morogoro, Tanzania, där klimatförändringen har ökat antalet långa torrperioder, ökat risken för översvämningar och försvagat livsmedelsförsörjningen. Klimatförändringen återspeglas i hela världen, bl.a. ökar behovet bland invånare i utvecklingsländerna att ge sig på flykt.

Var hittas information om projektet? 
Esbo församlingar informerar om projektet särskilt till familjer med småbarn. En kampanj pågår i samband med trädets dag 27.9.2025. Till alla 1406 bebisar som döpts 2024 och upptagits som medlemmar i Esbo församlingar skickas ett kort med posten hem till deras familj.
Projektet har en egen hemsida på finska, svenska och engelska. På nätsidan finns basuppgifter och man kan följa med trädplanteringen och tillväxten.

Till projektets nätsidaÖppna länk i ny flik

Wed Sep 24 08:00:00 EEST 2025