Till nyhetslistan

Nya utrymmen för Esbo svenska församlings ungdomsverksamhet

Ungdomskvällarna flyttar från ungdomsgården Sode ett stenkast; in till utrymmen i Sökö kapell i september. 

En beige hörnsoffa med prydnadskuddar i gult, limegrönt och blått samt ett soffbord.

En plats för unga att träffas och chilla. Foto: Camilla Dannholm

Soffan är på plats och 3.9 hålls den första ungdomskvällen i de nya utrymmena på Sökögränden 3, i anslutning till Sökö kapell. Också veckodagen blir ny; från att ha träffats på måndagskvällar är det nu torsdagskvällar som gäller. 

— Det varierar från vecka till vecka hur många unga som kommer. Man kommer om man har möjlighet, provvecka kan inverka, men man kan ju komma och göra sina läxor, säger Camilla "Ino" Dannholm, ungdomsarbetsledare i Esbo svenska församling.  

På kvällarna för unga kan man chilla, ta det lugnt, spela spel, träffa kompisar och församlingens anställda och det bjuds på kakao, kaffe och te, ibland finns det något tilltugg. 

Det blev hela femton år som den svenska ungdomsverksamheten hann vara i ungdomsgården Sode, som hör till Espoonlahden seurakunta. 


Ingången till det nya ungdomsutrymmet. Foto: Camilla Dannholm

Nu är tiden inne att kunna disponera över ett eget utrymme för verksamhet för barn och unga. I de nya utrymmena på Sökögränden 3 kommer också Chillköket att hålla till två eftermiddagar i veckan. Chillköket är en ny eftermiddagsverksamhet för skolbarn i tredje till sjätte årskurs. Chillköket leds av Charlotta Florström, pedagog och Marcus Söderström, barnledare, bägge anställda i Esbo svenska församling. 

Sedan tidigare har en av församlingens familjeklubbar verksamhet i Sökö kapell.

Ungdomskvällar tor kl. 17.30-20.00 under höstterminen 3.9-17.12.2026. 
Sökögränden 3, 02360 Esbo (info och karta)Öppna länk i ny flik 
 
Frågor om ungdomskvällarna -verksamheten? Kontakta Camilla Dannholm, ungdomsarbetsledareÖppna länk i ny flik 

Wed Aug 26 09:30:00 EEST 2026