Konfirmandgrupper 2021 

Elektronisk anmälning 12-31.10.2020. Anmälningen öppas 12.10.2020 kl. 9.00. Ingen snabbhetstävling, alla anmälningar som kommit in inom utsatt tid behandlas på samma sätt!

När du har anmält dig får du genast ett e-postmeddelande som bekräftar att anmälningen gått fram. Vecka 45 får du e-post med mera information om vilken grupp du fått plats i. Spara användarnamn och lösenord vid anmälningen, de behövs också senare!

Anmälning med kompiskod 

  • Om du och dina kompisar vill vara med i samma grupp ska ni använda kompiskoden.
  • Tre (3) konfirmander kan anmäla sig med samma kod.
  • Kom överens om fyra (4) alternativ som passar er.
  • En kompis anmäler sig först och väljer de grupper som ni kommit överens om. 
  • När anmälningen gått fram kommer det ett e-postmeddelande som bekräftelse.
  • Där finns kompiskoden. Skicka den vidare till kompisarna som SMS, Whatsapp eller e-post.
  • Kompisarna  använder sedan samma kod vid anmäl­ningen.
  • Vecka 45 berättar vi per e-post om vilken grupp ni kommit till. 

En större kompisgrupp kan tyvärr inte använda samma kod. Men ni kan anmäla er tre och tre och välja samma alternativ. Då har ni större chans att komma i samma grupp. Platserna lottas ut elektro­niskt, så man får kanske inte sitt första alternativ. 

Konfirmandgrupperna är följande:

City–dagsläger 
Dagsläger 20.2–27.2 i Olars kyrka, svenska sidan.
Första träff tisdag 1.12.2020 kl. 18 i Olars kyrka, svenska sidan.
Dagssamling i Olars kyrka, svenska sidan, lördag 13.2 kl. 10–15 och söndag 14.2 kl. 10–14.
Konfirmation i Olars kyrka, finska sidan, lördag 20.3 kl. 10, övning och fotografering onsdag 17.3 kl. 16.
Heidi Jäntti, Camilla Dannholm.

Påskläger, Hila 
Veckoslut 26.3–28.3.
Läger 1.4–5.4. 
Första träff torsdag 3.12.2020 kl. 18 i Karabacka kapell. 
Dagssamling i Olars kyrka lördag 16.1 kl. 10–15 och söndag 17.1 2021 kl. 10–14.
Konfirmation i Esbo domkyrka söndag 23.5 kl. 12.15, övning och fotografering onsdag 19.5 kl. 16.
Johan Kanckos, Johanna Terho.

Solvalla 1
Läger 7.6–14.6. 
Första träff tisdag 8.12 2020 kl. 18 i Olars kyrka, svenska sidan.
Dagssamling i Esbo domkyrkas församlingsgård lördag 30.1 kl. 10–15 och söndag 31.1 2021 kl.  10–14.
Konfirmation i Alberga kyrka lördag 21.8 kl. 10, övning och fotografering torsdag 19.8 kl. 16, 
Johan Kanckos.

Solvalla 2
Läger 14.6–21.6.
Första träff torsdag 10.12.2020 kl. 18 i Karabacka kapell.
Dagssamling i Esbo domkyrkas församlingsgård lördag 9.1 kl. 10–15 och söndag 10.1 kl. 10–14,
Konfirmation i Esbovikens kyrka lördag 28.8 kl. 15, övning och fotografering torsdag 26.8 kl. 16.  
Mirja von Martens.

Vällskog Väentupa 
Läger 17–24.6.
Första träff måndag 14.12 2020 kl. 18 i Karabacka kapell.
Dagssamling i Karabacka kapell lördag 23.1 kl. 10–15 och söndag 24.1 kl. 10–14l
Konfirmation i Olars kyrka (finska sidan) lördag 4.9 kl. 10, övning och fotografering onsdag 1.9 kl. 16.
Camilla Dannholm.

Houtskär 1 
Läger 28.6–5.7. 
Första träff torsdag 17.12 2020 kl. 18 i Karabacka kapell.
Dagssamling i Esbo domkyrkas församlingsgård lördag 6.2 kl. 10–15 och söndag 7.2 kl. 10–14.
Konfirmation i Alberga kyrka lördag 11.9 kl. 15, övning och fotografering torsdag 9.9 kl. 16. 
Heidi Jäntti.

Kiipula 
Läger 28.6–5.7.
Första träff tisdag 12.1 kl. 18 i Olars kyrka, svenska sidan. 
Dagssamling i Karabacka kapell lördag 6.3 kl.  10–15 och söndag 7.3 kl. 10–14.
Konfirmation i Esbovikens kyrka lördag 18.9 kl. 10, övning och fotografering torsdag 16.9 kl. 16.
Cecilia Alameri.

Vierumäki 1
Läger 5.7–12.7. 
Första träff torsdag 14.1 kl. 18 i Karabacka kapell.
Dagssamling i Olars kyrka, svenska sidan, lördag 13.3 2021 kl. 10–15 och söndag 14.3 kl.  10–14.
Konfirmation i Olars kyrka, finska sidan, lördag 9.10 2021 kl. 15, övning och fotografering 6.10 kl. 16.
Kira Ertman, Johanna Terho.

Vierumäki 2
Läger 12.7–19.7. 
Första träff tisdag 19.1 kl. 18 i Olars kyrka, svenska sidan.
Dagssamling i Esbo domkyrkas församlingsgård lördag 20.3 kl. 10–15 och söndag 21.3 kl. 10–14.
Konfirmation i Esbo domkyrka lördag 2.10 kl.  10, övning och fotografering onsdag 29.9 kl. 16
Cecilia Alameri.

Vierumäki 3
Läger 19.7–26.7,
Första träff torsdag 21.1 kl. 18 i Karabacka kapell.
Dagssamling i Sökö kapell lördag 27.3 kl.  10–15 och söndag 28.3 kl. 13–17.30.
Konfirmation i Esbo Domkyrka söndag 26.9 kl. 13 (Obs! tiden), övning och fotografering onsdag 22.9 kl. 16.
Mirja von Martens.

Houtskär 2
Läger 26.7–2.8.
Första träff tisdag 26.1 2021 kl. 18 i Olars kyrka, svenska sidan.
Dagssamling i Olars kyrka, svenska sidan, lördag 10.4 kl. 10–15 och söndag 11.4 kl. 10–14.
Konfirmation i Esbo Domkyrka söndag 17.10 kl. 12.15, övning och fotografering onsdag 13.10 kl. 16.
Johanna Terho.

Anjala
Läger 2.8–9.8.
Första träff torsdag 28.1 kl. 18 i Karabacka kapell.
Dagssamling i Karabacka kapell lördag 17.4 kl. 10–15 och söndag 18.4 kl. 10–14. 
Konfirmation i Esbovikens kyrka lördag 23.10 kl. 10, övning och fotografering torsdag 21.10 kl. 16.
Camilla Dannholm.

Två flickor vid en strand.
Två pojkar vid en brygga, den ena hoppar i vattnet.